رزین فنولیک

رزین فنولیک چیست؟

رزین های فنولیک یا رزین های فنول فرمالدهید پلیمرهای مصنوعی هستند که به وسیله واکنش فنول یا مشتقات آنها با فرمالدهید در حضور کاتالیزور به دست می آیند و بر اساس نوع کاتالیزور به دو دسته رزول و نووالاک طبقه بندی می شوند.

فنولیک هایی که بر پایه کاتالیزور اسیدی هستند، نووالاک نامیده می شوند و در تولید مواد مقاوم در برابر سایش (سنگ برش و ساب)، لنت ترمز، چسب کفشک، انواع نمد های صنعتی، صنعت ریخته گری و تولید ماسه های رزین دار استفاده می شوند.

brake 2
brake 1

رزین فنولیک در کدام قسمت از لنت مصرف میشود؟

لنت ترمز از دو قسمت، شامل صفحه فلزي و لقمه لنت، که يک قطعه کامپوزيتي است، تشكيل ميشود. قطعه کامپوزيتي لنت ترمز از ترکيب کردن مواد مختلف آلي و معدني شامل پرکننده ها، روان کننده ها، اصلاح کننده هاي اصطكاک و بايندر يا رزين ساخته ميشود که هر يک از اين اجزا وظيفه خاصي را در عملكرد لنت ترمز ايفا ميکنند. يكي از مهمترين اين اجزا، رزين است

چرا رزین فنولیک؟

در ميان تمامي رزينها، از رزين فنوليک به دليل پايداري گرمايي عالي، براي ساخت لنت استفاده ميشود. لنت ترمز در معرض سايش بوده و در نتيجه اصطكاک بوجود آمده، دماي لنت تا حد زيادي بالا ميرود. به همین دلیل مقاومت گرمايي رزين استفاده شده در لنت، بسيار حائز اهميت است. ویژگی هایی چون پایداری گرمایی، جذب آب در حد صفر، خواص الکتریکی و مقاومت شیمیایی عالی.

brake 3

کاربرد رزین فنولیک (نووالاک) چیست ؟

براي چسباندن مواد تشكيل دهنده بخش کامپوزيتي لنت به يكديگر به منظور ساخت لنت ترمز استفاده مي شود.

رزين فنوليک نوع نووالاک در هنگام ترمزگيري و در نتيجه افزايش زياد درجه حرارت لنت، علاوه بر پايداري گرمايي عالي، اصطكاک بيشتري حتي در دماي بالا C̊ 350-420 نشان ميدهد. مقدار رزين فنوليک و کيفيت آن در فرمولاسیون لنت ترمز نقش مهمي در عملكرد لنت دارد، زيرا مقدار بهينه رزين، يكپارچگي ساختاري را به لنت ترمز ميدهد بدون آنکه خصوصيات قابل توجه ديگر را از بين ببرد